Strona główna W górę
 
Opracowanie: mgr Barbara Jelec

Scenariusz zajęć integracyjno - profilaktycznych

"Razem łatwiej".

(Szkoła podstawowa i gimnazjum)

 

Termin realizacji: 3.09.2004

Czas trwania zajęć: 3 pierwsze godziny lekcyjne.

Osoba prowadząca zajęcia: Barbara Jelec (pedagog).

Osoby wspomagające: - wychowawcy klas, dyrektor szkoły, psycholog szkolny, obecni nauczyciele, inni pracownicy szkoły,

  • rodzice (w miarę swojego wolnego czasu),

  • policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie

Cele:

  • integracja na poziomie klasy,

  • integracja na poziomie szkoły,

  • utrwalenie znajomości praw i obowiązków ucznia oraz zasad bezpieczeństwa w szkole oraz
    w drodze do szkoły i do domu,

  • uświadomienie zakazu stosowania przez uczniów używek i narkotyków.

Spodziewane efekty:

  • uczniowie znają się w klasach, znają nazwisko swojego wychowawcy,

  • uczniowie wiedzą, którzy nauczyciele uczą ich poszczególnych przedmiotów,

  • uczniowie znają swoje prawa i obowiązki oraz zasady bezpieczeństwa w szkole,

  • uczniowie wiedzą, jak należy zachowywać się w środkach komunikacji w czasie dojazdów
    i powrotów ze szkoły,

  • nowi uczniowie nawiązali koleżeńskie relacje z kolegami i koleżankami, zdobyli podstawowe informacje o pracy szkoły i rozpoznają swoich nowych nauczycieli,

  • uczniowie zostali zapoznani z prawnym aspektem łamania obowiązujących przepisów
    w zakresie stosowania używek i zabronionych substancji (policja).

 

Środki dydaktyczne:

  • kalendaria klasowe

  • przygotowane plakaty do uzupełnienia - zebranie opinii poszczególnych klas o zaletach
    i wadach naszej szkoły ( arkusze papieru pakowego), markery

  • etykiety z nazwami miesięcy

  • czyste kartki kolorowego papieru (A4), pisaki

  • wzory do przeprowadzenia wywiadu (z dyrektorem, z psychologiem)

  • koperty z przygotowanymi zadaniami do wykonania dla każdej klasy ( na temat organizacji pracy w szkole w r. szk. 2004/05, zadań poszczególnych nauczycieli i innych pracowników szkoły, bezpieczeństwa w czasie dojazdów i pobytu w szkole, praw i obowiązków ucznia)

  • Regulamin szkoły w zakresie bezpieczeństwa, ładu i porządku

  • Kodeks ucznia.

 

Metody i formy pracy:

  • pogadanka

  • metoda sytuacyjna ( elementy: podział na zespoły, dyskusja kierowana, wnioski, prezentacja )

  • wywiad

  • spotkanie z gościem

  • "burza mózgów"

  • ekspozycja plakatów

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

8.15 - apel, powitanie uczniów, wychowawców i nauczycieli,

przedstawienie planu zajęć na 3 godziny lekcyjne (spotkanie z pracownikami policji, zajęcia integracyjne na sali gimnastycznej, praca w zespołach klasowych pod opieką wychowawców, prezentacja wyników pracy klas na forum szkoły, zabawa integracyjna w losowo dobranych grupach złożonych z uczniów i nauczycieli) pożegnanie) ok. godz. 10.50

Spotkanie z policjantami - "1" godzina lekcyjna.

Miejsce:

  • sala gimnastyczna

Przebieg:

  • Zajęcia w formie pogadanki - bezpieczna droga do szkoły i do domu.

  • Omówienie prawnych aspektów łamania zakazu palenia papierosów, picia alkoholu, stosowania narkotyków, a także uchylania się od realizacji obowiązku szkolnego.

  • Policjanci odpowiadaj na pytania uczniów.

Zadania na "2" godzinę lekcyjną.

Miejsce:

  • sala gimnastyczna, sale lekcyjne poszczególnych klas

  • Przebieg:

    Wspólne zajęcia prowadzone przez pedagoga w sali gimnastycznej:

    • przedstawienie wszystkich obecnych nauczycieli wg wzoru: - "nazywam się ..., jestem wychowawcą klasy..., uczę następujących przedmiotów...."

    • wprowadzenie grupy uczniów nowych - kolejne przedstawianie się uczniów według reguły: -"nazywam się..., jestem uczniem klasy..., moim wychowawcą jest..."

    • Wytypowanie każdemu nowemu uczniowi kolegi - opiekuna.

    Czas: ok.20 minut.

    Podanie instrukcji do pracy w zespołach klasowych pod opieką wychowawców .

    Polecenia:

    • wykonać pisemne zadania z koperty - ustalić, kto z klasy zaprezentuje odpowiedzi na podsumowaniu
      w sali gimnastycznej

    • wspólnie, metodą burzy mózgów: ustalić, co klasa najbardziej lubi w szkole, czego w szkole nie lubi - wpisać wybrane kategorie na plakat, który także należy zabrać na salę gimnastyczną (wytypować uczniów do prezentacji).

    • każdy wychowawca otrzymuje kopie "Kodeksu ucznia" i "Regulamin szkoły"

    Czas: ok. 20 minut (do dzwonka)

    Zadania na "3" godzinę lekcyjną:

    Miejsce:

  • sala gimnastyczna

  • Przebieg:

    Kolejno wyniki pracy w klasach prezentują reprezentacje klas:

    • wytypowani uczniowie przekazują rozwiązania "zadań z koperty"

    • uczniowie kl. II gimnazjum przeprowadzają na forum szkoły wywiad w panią psycholog (pytania dotyczące obowiązków psychologa szkolnego oraz pierwszych wrażeń z pracy w naszej szkole)

    • uczniowie kl. III gimnazjum przeprowadzają na forum szkoły wywiad z panią dyrektor (pytania dotyczą planów zawodowych, współpracy z rodzicami, spędzania czasu wolnego w okresie wakacji)

    • wytypowani uczniowie omawiają plakat -"Co moja klasa najbardziej lubi w szkole, a czego nie lubimy" - wywieszenie wszystkich plakatów .

  • ( Po wykonaniu zadania pochwała każdej klasy.)

  • Ostatnie zadanie:

    Zabawa integracyjna: "Nasze życzenia na progu nowego roku szkolnego".

    Przebieg:

    Tworzymy nowe grupy złożone z uczniów i nauczycieli, dobierając się według miesiąca urodzenia. Jeden z nauczycieli - członków grupy "Dzieci miesiąca... (np. maja)" otrzymuje etykietę z kolorową nazwą miesiąca i zwołuje pozostałe osoby urodzone w danym miesiącu. Każda grupa zastanawia się w swoim kręgu i zapisuje na karcie swoje życzenie na ten rok szkolny - nauczyciele wspomagają uczniów w werbalizacji oczekiwań (imprezy, wycieczki, nowe pomoce szkolne, zmiany w relacjach międzyludzkich, organizacja pracy szkoły...). Po ok. 3 minutach każda grupa odczytuje swoje życzenie w obecności dyrektora placówki (dyrektor także uczestniczy
    w zabawie).

    Karty z zapisanymi życzeniami grup zbiera pedagog - prowadzący zajęcia.

    Stanowią one materiał do prezentacji na gazetce szkolnej do ogólnej wiadomości.

    Zakończenie zajęć:

    Polecenie :  na najbliżej lekcji wychowawczej przeczytajcie głośno i omówcie z wychowawcą -"Regulamin szkoły" i "Kodeks ucznia".

    Podziękowanie za aktywny udział w zajęciach.

    Ewaluacja zajęć :

    Wychowawcy klas młodszych sprawdzają wiedzę uczniów z zakresu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu w trakcie wycieczki .

    Po tygodniu przeprowadzić krótki apel - ustalić (przez podniesienie ręki), ilu uczniów nie zapoznało się z prawem szkolnym (regulamin, kodeks). Przypomnieć wychowawcom i uczniom o konieczności zapoznania się z w/w dokumentami. Uczniowie klas starszych winni potwierdzić podpisem znajomość prawa szkolnego.

     

    © 2007 Photo & Created by - Jerzy Ratajczak

    Strona główna | O nas | Pracownicy szkoły | Szkolne prawo | Co i kiedy w szkole | Budowa nowej szkoły | Kalendarz roku szkolnego | „NIEPOKONANI” | Poznaj Swoje Prawa | Wspierają nas | Publikacje | Doskonalenie zawodowe | Ratowniczek | Mapa - jak do nas trafić | Archiwum | Linki

    Ostatnia aktualizacja tej witryny: 20-01-12

    Gabinet Zdrowia i Urody w Goleniowie