Zespół Szkół
w Goleniowie
72-100 Goleniów
ul.Niepodległości 1B
Telefon/fax:914184274,
914431133
e-mail: zssgol@wp.pl
 
Kampania Państwowej Komisji ds. Pedofilii "#Rozmawiaj#Reaguj" A   B   C
   Strona główna      Projekt „Internetowy Teatr dla Szkół”      O programie
 

PROJEKT – „INTERNETOWY TEATR DLA SZKÓŁ”

08.09.2014r. nasza szkoła, przystąpiła do projektu „Internetowy teatr dla szkół”. Jest to projekt, realizowany przez TVP.

Opis i idea:

Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Jedną z większych zalet tego pomysłu jest to, że pokazy są bezpłatne dla uczestniczących szkół.

Zaproponowany repertuar obejmie nie tylko kanon lektur szkolnych ale też adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej spełniające funkcje edukacyjne.

Atrakcją dla uczestników staną się planowane imprezy towarzyszące, m.in. konkursy z nagrodami i Internetowy przegląd szkolnych zespołów teatralnych.

Plan projektu:

 W każdym miesiącu przeprowadzony będzie minimum jeden kodowany przekaz adresowany do ok 400 szkół.
•    W projekt zaangażowane są Oddziały Terenowe TVP, które transmitować będą spektakle grane przez Teatry z danego województwa. W każdym OTV powołani zostali koordynatorzy do współpracy ze szkołami. 
•     Projekt przewiduje powołanie Honorowej Rady Programowej Internetowego Teatru TVP dla szkół, reprezentowanej przez środowiska: artystyczne, resortowe i medialne. Rola doradcza zakłada pomoc merytoryczną i organizacyjną w realizacji projektu i imprez towarzyszących.
•    Imprezy towarzyszące to m.in. konkursy dla uczestników projektu oraz Internetowy przegląd szkolnych zespołów teatralnych.

Cele:


Ważnym aspektem projektu jest wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, edukacja artystyczna i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają zrealizować te cele szybko i na dużą skalę.

• Internetowy Teatr TVP dla szkół to wydarzenie nie tylko dla grona uczniów i nauczycieli.

• To święto dla wielu małych lokalnych społeczności, które doceniają okazane im zainteresowanie i nawiązują z pomysłodawcami i organizatorami projektu trwałe emocjonalne więzi. 


• To wreszcie wyjątkowa chwila dla twórców i artystów, którzy w rozproszonych po całym kraju salkach lekcyjnych czynią teatralną magię, budząc zachwyt i podziw wdzięcznej publiczności.

Koordynatorem projektu w naszej szkole,  jest Monika Jastrzębska.

Projekt w zależności od poruszanej tematyki w spektaklu, przeznaczony jest dla różnych grup wiekowych. Wcześniej podawana jest informacja przez TVP jaki to będzie spektakl i do uczniów jakiej szkoły będzie skierowany. Nasza szkoła, będąca zespołem szkół, może zatem uczestniczyć we wszystkich spektaklach, gdyż mamy uczniów z każdego etapu edukacyjnego i każdy spektakl może oglądać grupa uczniów, dla których jest on przeznaczony.

Spektakle odbywać się będą w salach 113 i 213 ze względu na wyposażenie ich w tablice multimedialne.

Za klasy odpowiedzialni są nauczyciele mający akurat lekcje z klasą. Tematyka spektaklu poruszana jest na lekcjach j. polskiego w klasach starszych  i edukacji polonistycznej w klasach młodszych. Po każdym spektaklu dokonywana zostaje ewaluacja w postaci emotikonek przyznawanych przez oglądających, co daje informację zwrotną, czy spektakl się podobał, czy nie.

 

© Od 2007 Created by - Jerzy Ratajczak