Zespół Szkół
w Goleniowie
72-100 Goleniów
ul.Niepodległości 1B
Telefon/fax:914184274,
914431133
e-mail: zssgol@wp.pl
 
Kampania Państwowej Komisji ds. Pedofilii "#Rozmawiaj#Reaguj" A   B   C
   Strona główna      Projekt „Internetowy Teatr dla Szkół”      Spektakle
 

 13 grudnia o godz. 11.00 w ramach spektaklu iteatr, oglądaliśmy spektakl „Kopciuszek” z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. 


To jedna z najbardziej znanych bajek świata. Tym razem jednak opowiedziana przez... muppety! Aby najmłodszym przybliżyć postać Kopciuszka, a starszym urozmaicić znaną fabułę, akcja przeniesiona została w czasy współczesne i stąd również pomysł na oryginalną inscenizację. Inspiracją dla lalek używanych w spektaklu są muppety, dobrze znane z filmów i programów Jima Hensona. Taka formuła daje możliwość ukazania z dystansem i humorem natury ludzkiej, wyrazistego zarysowania postaci oraz brawurowego rozegrania wszystkich wątków. 


 

 Kwietniowa transmisja odbyła się z warszawskiego Teatru Guliwer. 


Musical na podstawie baśni braci Grimm „Śpiąca królewna”, bardzo podobał się zgromadzonym przed tablicą multimedialną uczniom Zespołu Szkół. Baśń opowiadana w sposób muzyczny, śpiewany, przenosiła nas do krainy fantazji. Cudowne kostiumy
i zrozumiały język przekazu, wzbogacały spektakl i zachwycały oglądającą go młodzież i dzieci. 29.03.2017.r. przenieśliśmy się w świat japońskiej baśni „Syn Smoka”, transmitowanej z Teatru Ludowego w Krakowie. 


Syn Smoka” to baśń japońska osnuta na motywach ludowych. To historia, która zabiera widzów w całkiem inny świat - inne są tu kostiumy głównych bohaterów, inne zabawy, w które grają, inna muzyka, towarzysząca ich historii. A historia to fantastyczna podróż przez świat japońskich duchów i wyobrażeń. 19.01.2017 r. mieliśmy okazję, oglądać ostatni spektakl w tym półroczu
z Teatru Dzieci z Zagłębia w Będzinie pt: „Cicho”.
 


Sztuka Maliny Prześlugi, inspirowana demonologią słowiańską, uświadamia, jak ważne jest opowiadanie historii, jak potrzebny jest dziecku świat fantazji i bajek, zwłaszcza dziś, gdy w mieście słychać tylko szum aut i niekończącą się listę obowiązków. Warto zatrzymać się na chwilę i wsłuchać w szept opowieści, zanim ucichną na dobre. Przecież każdy z nas ma w sobie wiedźmę, którą czasami trzeba dopuścić do głosu. Mimo, że spektakl był długi, bo trwał prawie 2 godziny i miał 15 minutowy antrakt, ciekawa fabuła, pozwoliła wytrwać uczniom do końca sztuki i wzbudzał pozytywne emocje.  14.12.2016.r. oglądaliśmy transmisję na żywo, z Lubuskiego teatru w Zielonej Górze. Spektakl nosił tytuł „Bestia” i dotyczył relacji rówieśniczej w klasie szkolnej. 


Po raz pierwszy przedstawienie teatralne, miało formę musicalu, co niezwykle uatrakcyjniło jego odbiór, przez uczniów klas starszych, Zespołu Szkół. Spektakl poruszał tematy, prześladowania, cyberprzemocy i wykluczenia społecznego, jakiego doświadcza młodzież w grupie rówieśniczej, jaką jest klasa szkolna. Na podstawie losów bohaterów opowieści, uczniowie mogli wyciągnąć wnioski, jak czuje się osoba prześladowana w szkole. Teatr nie tylko przenosi nas do cudownych krain baśni, lecz tym razem, także uczy i wskazuje kierunek dobrego działania.

 

 „Chodź na słówko” z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, to kolejne spotkanie z teatrem, w Zespole Szkół w Goleniowie. 


21.11.2016.r. uczniowie, mieli okazję obejrzeć spektakl, o pogubionych słowach, źle wymówionych przez dziewczynkę i szukających swojego znaczenia. Kuila i Toperz, próbują odnaleźć, swoją prawdziwą osobowość, co niesie za sobą szereg nieprawdopodobnych historii. Uczniowie Zespołu Szkół, chętnie uczestniczą w spektaklach internetowych. Pozwalają im one obcować ze sztuką, bez konieczności przemieszczania się, do dużego miasta. Są to spotkania, które przybliżają, sztukę teatralną i rozwijają poczucie estetyki.


 10.10.2016.r. zebraliśmy się ponownie przed tablicą multimedialną, aby oglądać spektakl transmitowany za pomocą łącza internetowego z Teatru „Banialuka” z Bielska Białej pt. „Baśń o Rycerzu bez Konia” Marty Guśniowskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego. 


To dowcipne i wciągające widowisko familijne, opowiadające przygody Rycerza bez konia i Konia bez rycerza, którzy szukają siebie nawzajem. Obok tytułowych bohaterów w przedstawieniu pojawią się uwięziona w wieży królewna, źli rozbójnicy, czarodziejka z magiczną kulą i straszny smok. 


Jednak w tej baśni wszystkie postaci i wydarzenia przedstawione są z przymrużeniem oka. Wartka akcja, rozgrywana w planie żywym i lalkowym, znakomite kreacje aktorskie, pełen inwencji ruch sceniczny i dowcipne piosenki sprawiają, że przedstawienie zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych. Jest to zarazem opowieść z morałem, o tym, że marzenia się spełniają, jeżeli tylko nie przestajemy w nie wierzyć. Spektakl cieszył się dużym powodzeniem. Coś dla siebie, znaleźli w nim, młodsi i starsi uczniowie. Pierwszy spektakl z projektu iteatr w roku szkolnym 2016/2017
w Zespole Szkół w Goleniowie.
  

 

19.09.2016.r. znaczna część młodszych klas Zespołu Szkół, zasiadła przed tablicą multimedialną, by obejrzeć  transmitowany na żywo spektakl,  Łódzkiego teatru „Arlekin” pt: „Tajemnica Wesołego Miasteczka”. Mimo, że była to propozycja dla młodszej widowni, niektórzy starsi uczniowie Zespołu Szkół, z wielką chęcią oglądali teatr. W spektaklu, dwa wesołe Misie Ptysie przeżywają wiele niezwykłych przygód, poznają wielu nowych przyjaciół, a Wesołe Miasteczko odkryje przed nimi swoje tajemnice. Bajkowy, barwny i wesoły spektakl, realizowany jest w rzadkiej technice pacynek. Na widownię czeka na scenie wiele niespodzianek, intrygi, gonitwy i prawdziwe czary. W przerwie spektaklu, uczniowie mogli zobaczyć, jak widzowie, zebrani w łódzkim teatrze, poznają pracę aktora, odkrywają tajemnicę operowania pacynkami, marionetkami i kukiełkami. Był to bardzo pouczający czas, dla dzieci, które rzadko mają okazję, być w prawdziwym teatrze.16.06.2016.r. po raz ostatni w tym roku szkolnym zasiedliśmy do transmisji spektaklu na żywo.  


Transmisja była z Teatru Lalki i Aktora w Katowicach, a spektakl nosił tytuł: „O Królewnie Wełence”. Transmisje oglądały klasy: I-IIIa, I-IIIb, IIIc, IV-VIb, IV-VIbc, wraz z opiekunami. Spektakl bardzo się podobał. Przeniósł uczniów w świat bajki z królewną, królewiczem, zaczarowaną studnią i czarodziejskimi jabłkami. Z utęsknieniem będziemy czekać, na kolejne spektakle w nowym roku szkolnym. Pozwalają one rozwijać wyobraźnię i przenoszą uczniów w świat teatru bez konieczności podróżowania. 

Monika Jastrzębska 27.04.2016 r. mieliśmy kolejny raz okazję, uczestniczyć w projekcji teatru na żywo, za pomocą łącza internetowego. 


Tym razem uczniowie klas I-III spp, I-IIISPP i I-IIIgB, mieli przyjemność oglądać spektakl pt. „Baśń o zaklętym kaczorze” z teatru im. Andersena w Lublinie. Spektakl lalkowy z udziałem aktorów, bardzo zaciekawił swoją formą nawet starszych uczniów naszej szkoły. Każdy spektakl, jest dal naszych uczniów, dużym przeżyciem kulturalnym.


 21.01.2016.r. uczniowie naszej szkoły, mogli po raz kolejny w tym roku szkolnym, zasiąść przed transmisją, spektaklu teatralnego „Super Piotruś Pan” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.


Spektakl trwał godzinę zegarową i zgromadził przed tablicą multimedialną, 25 uczniów naszej szkoły z różnych klas. Wzięli w nim udział uczniowie z klasy: I-IIIa, I-IIIb, I-IIIc, IV-VIbc, I-III gB. Transmisja przebiegała sprawnie i bez zakłóceń, uczniowie żywo reagowali na to, co dzieje się na deskach teatru.  

Monika Jastrzębska

 

 23.11.2015 r. Historia Śnieżki” według braci Grimm to wciągająca opowieść o pięknej, choć nieznoszącej konkurencji królowej oraz Śnieżce, która przed monarchinią ucieka do lasu i zamieszkuje w domku siedmiu krasnoludków. 


Przedstawienie, zabawne i wciągające, okazało się największym do tej pory sukcesem pośród transmisji iTeatru w 2015 roku. Na wirtualnej widowni zasiedli uczniowie z 716 szkół! Twórcom spektaklu Teatr Maska Rzeszów dziękujemy za wyjątkową rozrywkę i gratulujemy!

 


 28.11.2014 r. uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz uczniowie Gimnazjum naszego Zespołu Szkół

zasiedli gromadnie przed tablicą multimedialną, aby za pośrednictwem łączy internetowych,  zapoznać się z klasyką polskiej literatury wystawianą na deskach  Teatru Stefana Żeromskiego w Kielcach. Mowa o „Zemście” Aleksandra Fredry. Sztukę w reżyserii Piotra Szczerskiego, mogli oglądać,  wraz z uczniami  w całym kraju.

  W październiku w naszej szkole, mieliśmy okazję, kolejny raz uczestniczyć w magicznym świecie teatru, za pośrednictwem Internetu.

Transmitowane spektakle, były przeznaczone dla dwóch grup wiekowych naszych uczniów. Pierwszy, transmitowany 03.10.2014r. pt: ”Robale”, zainteresował młodszą część społeczności uczniowskiej. Dzieci z klas młodszych szkoły podstawowej, chętnie poznały bohaterów przedstawienia, w którym przybliżano pożyteczność tytułowych bohaterów w ekosystemie, jednak humorystyka spektaklu, pozwalała w sposób zabawny poznać losy ludzi i robaków żyjących obok siebie.


Starsi uczniowie naszej szkoły, ze szkoły zawodowej, mieli przyjemność poznać bohaterów historii Sławomira Mrożka, w spektaklu transmitowanym z Krakowa z teatru im Juliusza Słowackiego pt: „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”. 22 czerwca, na ekscentrycznym balu karnawałowym, obok Ewy - drugiej, jak wieść niesie – żony biblijnego Adama, pojawia się również niespodziewanie jego pierwsza żona – Lilith, według legendy hebrajskiej tak niepokorna, że Adam nie był w stanie z nią wytrzymać… A to przysłowiowe „trzęsienie ziemi” jest tylko początkiem misternie skrojonej opowieści mistrza polskiego dramatu.


Teatr, powoli zaczyna wchodzić na stałe w społeczność naszej szkoły. Gromadzi przed odbiornikami, co raz większe grono zainteresowanych. Już 12.09.2014 r. odbył się pierwszy spektakl pt. „Krawiec Niteczka”, transmitowany na żywo z teatru Ateneum w Katowicach. 

Zgromadzone przed tablicami multimedialnymi dzieci, w zacienionych pomieszczeniach, mogły poczuć prawdziwą atmosferę teatralnego przedstawienia. Było to dla nich nowe doświadczenie, które wzbogaciło całą gamę ich doznań kulturalnych.


Kolejnym spektaklem, który zgromadził przed odbiornikami multimedialnymi naszą starszą brać uczniowską był spektakl „Tu-wim”, transmitowane z teatru Powszechnego w Łodzi. Widowisko ocierające się o trudne gatunki – teatr absurdu i groteskę. Pomysł niby prosty – ludzie zaplecza teatralnego: portier, garderobiana, sprzątaczka, pod osłoną nocy śpiewają piosenki według tekstów Juliana Tuwima i… wywołują ducha Tuwima.

więcej

 

© Od 2007 Created by - Jerzy Ratajczak