Zespół Szkół
w Goleniowie
72-100 Goleniów
ul.Niepodległości 1B
Telefon/fax:914184274,
914431133
e-mail: zssgol@wp.pl
 
Kampania Państwowej Komisji ds. Pedofilii "#Rozmawiaj#Reaguj" A   B   C
   Strona główna      Rok szkolny 2018/2019      Październik 2018

 

 „Śladami Jana Pawła II” – pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 


Tegoroczne świętowanie rozpoczęliśmy 16. października, kiedy to w murach naszej szkoły gościliśmy s. Casty, która – przybliżając nam pracę misjonarzy w Kenii – opowiedziała nam również o swoim osobistym spotkaniu z naszym Papieżem. W kolejnych dniach chętni uczniowie wykonali prace plastyczne przedstawiające ważniejsze wydarzenia z życia Jana Pawła II. Wiele z tych prac mogliśmy oglądać na szkolnej wystawie. W międzyczasie na lekcjach religii miały miejsce m. in. projekcje filmów, quizy, pogadanki, czytanie fragmentów wybranych dokumentów i dzieł literackich napisanych przez Papieża – Polaka. Uczniowie mieli również możliwość zapoznania się z listem, który św. Jan Paweł II, jako jedyny papież, napisał specjalnie do dzieci. Zwieńczeniem naszego szkolnego świętowania był konkurs wiedzy o świętym Janie Pawle II pt. „Śladami Jana Pawła II”, przygotowany w formie „gry terenowej”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał kartę uczestnika konkursu. Zadaniem jego było uzupełnić tekst na karcie konkursowej o brakujące informacje, które były rozwieszone w ogólnodostępnych miejscach na terenie budynku szkoły. Wygrywał ten, komu to się udało. Każdy zwycięzca został nagrodzony dyplomem pamiątkowym oraz drobnym upominkiem ufundowanym przez ks. Krzysztofa Musiałka, proboszcza parafii p.w. św. Katarzyny w Goleniowie.


więcej


 Współpraca z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną 


W ramach współpracy Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie z Sanepidem odbył się cykl spotkań edukacyjnych pod hasłem: ,,Zdrowie, bezpieczeństwo i nowe zagrożenia”. W spotkaniach brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej, Gimnazjum, Branżowej Szkoły oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy, a prowadziła je Pani Bożena Racławska - przedstawiciel Sanepidu. Celem spotkania było uświadomienie uczniom o nieodwracalnych skutkach zażywania narkotyków, alkoholi, dopalaczy. Uczniowie testowali narkogogle i alkohologogle, celem przekonania się, jak niebezpieczne jest zażywanie narkotyków, dopalaczy dla swojego zdrowia i życia. Dziękujemy za współpracę z Powiatowa Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną. 

Katarzyna Taraska

 

 W dniu 29.10.2018 r . w Zespole Szkół Specjalnych w Goleniowie przeprowadzono próbną ewakuację. 


W ramach współpracy z Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Goleniowie w akcji wzięli udział strażacy. Zarówno wszyscy pracownicy szkoły jak i uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością procedury ewakuacji. W nagrodę  uczniowie mogli obejrzeć wozy strażackie, wyposażenie oraz porozmawiać z panami strażakami.  Wszyscy strażacy biorący udział w akcji zapoznali się z topografią budynku, skontrolowali poprawność oznakowania oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych a także wyposażenie w podręczny sprzęt gaśniczy. Liczymy na dalszą owocną współpracę. Jolanta Paś


więcej

 W dniu 26.10.2018 r . w Zespole Szkół w Goleniowie odbyła  się prelekcja pt. „Anoreksja i bulimia problem współczesnego świata”.


W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 1, Szkoły Branżowej I Stopnia nr 1 oraz III klasa Gimnazjum.  Celem głównym było zapoznanie młodzieży z negatywnymi skutkami odchudzania oraz przedstawienie uczniom chorób tj. anoreksja i bulimia. W trakcie prelekcji zaprezentowana została ciekawa prezentacja, która uświadomiła uczniom przyczyny anoreksji i bulimii oraz przedstawiła listę objawów, które tym chorobą towarzyszą. Kolejnym etapem była dyskusja z uczniami na temat wizerunku idealnej dziewczyny i idealnego chłopaka kreowanego przez media. Jak chcielibyśmy wyglądać? Na podsumowanie prelekcji uczniowie poznali historie nastolatek chorujących na anoreksję, która wywołała wiele wzruszeń i kilka pytań. Uczniowie bardzo aktywnie z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji. Alicja Rotter


więcej


 Dnia 26.10.2018 r. w Zespole Szkół w Goleniowie odbyła się prelekcja pt. „Jedz zdrowo, żyj zdrowo”. 


W lekcji uczestniczyły klasy szkoły podstawowej IV-VIII. Celem głównym było zapoznanie uczniów z zasadami racjonalnego odżywiania się oraz kształtowanie umiejętności oceniania własnego sposobu żywienia. W trakcie prelekcji przedstawiona została ciekawa prezentacja, która ułatwiła uczestnikom zrozumienie podstawowych zasad odżywiania oraz wyjaśniła znaczenie składników pokarmowych niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Uczniowie  bardzo aktywnie analizowała skład produktów spożywczych zapisany na opakowaniach tych produktów. Mieli możliwość wypowiedzenia się na temat własnych nawyków żywieniowych "Co jemy i do jakiego jedzenia jesteśmy namawiani?" oraz wymieniali potrawy i produkty zjadane najczęściej przez ich rodziny. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w prelekcji. Alicja Rotter 


więcej


 W piątek 26.10.2018 r. w Zespole Szkół w Goleniowie  najmłodsi  uczniowie  uczestniczyli w imprezie Dzień Buraka - promującej zdrowe odżywianie. 


Po obejrzeniu prezentacji multimedialnej uczniowie przystąpili do  realizacji przygotowanych zadań.  Musieli wykazać zdobytą wiedzą, umiejętnościami matematycznymi, a także spostrzegawczością przy układaniu puzzli. Po wspólnych zmaganiach i konkurencjach przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez uczniów Szkoły Branżowej pod kierunkiem pani Katarzyny Taraski, który oczywiście musiał zgadzać się z tematem imprezy. Zadowolone dzieci zajadały się buraczanym ciastem, surówką z buraka, zapiekanym burakiem, a także chipsami z buraka. Ostatnią atrakcją na imprezie była Foto-budka, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Imprezę przygotowały i poprowadziły panie Dorota Baczewska i Agnieszka Sućko.


więcej


 22 października w Goleniowskim Domu Kultury odbył się przegląd artystyczny „Pod wspólnym niebem” 


Był to dzień pełen wrażeń, niezapomnianych emocji i spotkań z dawno niewidzianymi kolegami i koleżankami J Szkolny teatr „Jestem inny niż mnie znacie zaprezentował najnowszy spektakl pt. „ Bądź wierny Idź” przygotowany z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.  Scenariusz powstał na podstawie  wierszy Z. Herberta. Nasi uzdolnieni uczniowie zaprezentowali również swoje muzyczne talenty J - szkolny zespół muzyczny „ Rozśpiewani Niepokonani” przywitał wszystkich gości piosenką  „Pozytywne myślenie”. Młodych artystów podczas prób i występów wspierały  Panie Diana Doszczeczko – Biczkowska, Agata Januszko, Julia Kowalczyk i Izabela Stanuch. 

Do zobaczenia za rok, pod tym samym Wspólnym Niebem J


 
 W miniony piątek, 19 października, byliśmy gośćmi na Targach
Pracy i Edukacji, które odbyły się 
w Hali Sportowej Ośrodka
Sportu i Rekreacji przy Szkole Podstawowej Nr 5 w Goleniowie.
 

 
Prezentowaliśmy na nich ofertę kształcenia naszej szkoły, jak również sukcesy naszych uczniów.
Celem targów było zwiększenie dostępu do aktualnych ofert pracy, stażu i szkoleń zarówno dla osób
poszukujących pierwszego doświadczenia zawodowego jak i specjalistów z dużą praktyką. Swoją ofertę zaprezentowały różnorodne szkoły województwa zachodniopomorskiego, a także firmy z branży finansowej, handlowej, usługowej, produkcyjnej oraz agencje pośrednictwa pracy.
 


 W ramach obchodów 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości w dniach   24.09-15.10.2018 r. w Zespole Szkół w Goleniowie przeprowadzono  na szczeblu szkolnym konkurs plastyczny „Wolność w bieli i czerwieni” organizowany przez Szkołę Podstawową Specjalną im.
Juliana Tuwima w Stargardzie. 


W konkursie wzięło udział 38 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych:  I – do 12 lat, II – powyżej 12 lat.  Komisja konkursowa wybrała 33 prace plastyczne uczniów, które przeszły do kolejnego etapu – międzyszkolnego.  Prace te   zostały przesłane do Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Juliana Tuwima w Stargardzie. Gratulacje dla wszystkich uczestników. Organizatorem konkursu na szczeblu szkolnym była pani Dorota Baczewska.

 

więcej Uczniowie Zespołu Szkół w Goleniowie przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego od początku roku szkolnego zbierali kasztany,
żołędzie i makulaturę. 
Zbierający mieli duże pole do popisu, ponieważ kasztanów i żołędzi było w tym roku sporo. Do akcji zaangażowały się nawet całe klasy i uczniowie starsi, co nas bardzo cieszy. Po przekazaniu zebranych rzeczy do skupu okazało się, że nazbieraliśmy trochę pieniędzy, za które ufundowaliśmy nagrody dla najlepszych zbierających. Ponadto za pozostałe pieniądze zakupimy nagrody na najbliższe imprezy organizowane przez Samorząd Uczniowski. 

Samorząd Uczniowski

 
 
 „Halo, wzywam pomoc – numery alarmowe” to temat kolejnego  spotkania, w którym 19 października 2018r uczestniczyli najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Goleniowie. Sierżant Poli, bohater projektu  „Bezpieczne zachowania” przypomniał uczniom jak należy się zachować, gdy jesteśmy świadkami  niebezpiecznego zdarzenia, lub sami potrzebujemy pomocy. Były filmy edukacyjne przedstawiające działania służb ratowniczych, piosenki utrwalające ważne numery alarmowe, a także działania praktyczne uczniów, które nadzorowali szkolni przedstawiciele służb ratowniczych. Na zakończenie spotkania każdy uczeń otrzymał kartę pracy - Numery alarmowe. Nad prawidłowym przebiegiem spotkania czuwała pani Dorota Baczewska.


 
 
 
 Zespół Szkół w Goleniowie dla uczczenia 100- lecia odzyskania niepodległości przyłączył się do ogólnopolskiej akcji Moja Niepodległa organizując Marsz dla Niepodległej. 
 

 
W marszu wzięła udział cała społeczność szkolna wraz z dyrektorem,  która ze śpiewem na ustach i transparentami przewędrowała ulicami Niepodległości,Wojska Polskiego, Konstytucji 3-go Maja do Pomnika Niepodległości. Tam w pełnej powadze odśpiewano hymn oraz szereg pieśni patriotycznych. Następnie wszyscy uczestnicy powrócili  do szkoły nucąc patriotyczne melodie.Wszystkim biorącym udział w marszu serdecznie dziękujemy.
 
 


  16 października 2018 r. – to kolejna data, która przejdzie do historii Zespołu Szkół w Goleniowie. W tym dniu gościliśmy u nas niezwykłego gościa – s. Casty Kanyaki Kiraithe, felicjankę z Kipsing w Kenii. 
S. Casty opowiadała o trudnej, ale jakże pięknej pracy misjonarzy, którzy z różnych zakątków świata przyjeżdżają do Kenii. Mówiła również o kulturze, o warunkach życia i o potrzebach plemion  Samburu i Turkana zamieszkujących parafię w Kipsing. W prezentacji, którą Siostra nam przedstawiła, mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach mieszkają i uczą się dzieci oraz młodzież w Afryce. S. Casty odpowiadała również na liczne pytania, które zadawali jej nasi uczniowie. Było także wspólne śpiewanie, nauka tańca, no i oczywiście… fotki. Na koniec wspólnie z naszym Gościem odśpiewaliśmy „Barkę”, by w ten sposób uczcić pamięć o św. Janie Pawle II, w 40. rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. 
W nawiązaniu do tego wydarzenia S. Kasty opowiedziała nam jeszcze o swoim osobistym spotkaniu z Papieżem - Polakiem podczas jego pielgrzymki do Kenii w 1995 r. Spotkanie z S. Kasty zakończyło się poczęstunkiem. Siostrze bardzo posmakowały racuchy i szarlotka, które przygotowali nasi uczniowie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy wraz ze swoimi opiekunami –  nie mogła wyjść z podziwu dla zdolności kulinarnych naszych podopiecznych. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie wizyty s. Casty. W sposób szczególny serdecznie dziękujemy p. Agnieszce Lewtak za podjęcie się trudu tłumaczenia podczas całej wizyty Siostry. Nie było to łatwe, gdyż ojczystym językiem naszego Gościa jest suahili, zaś język angielski w Kenii ma swoją specyfikę. 
S. Casty przybyła na Pomorze Zachodnie na zaproszenie Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w ramach projektu „Animacja Misyjna w Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej”. W ciągu trzech tygodni swojego pobytu na naszych ziemiach odwiedziła w sumie ok. 40 szkół, wiele parafii, spotykała się z członkami kół misyjnych, a także z osobami wspierającymi edukację dzieci oraz inwestycje na rzecz mieszkańców Kipsing. 
 Zespół Szkół w Goleniowie 16 października organizował Mistrzostwa Województwa Zachodniopomorskiego w Streetballu Dziewcząt. Gościliśmy najlepsze drużyny z województwa, które rywalizowały o awans do Mistrzostw Polski. Po zaciętej i wyrównanej walce końcowa tabela wyników przedstawia się następująco: I miejsce OSW Pyrzyce II miejsce OSW Police III miejsce OSW Chojna IV miejsce ZS Goleniów V miejsce OSW Suliszewo. Na Mistrzostwa Polski, które odbędą się 20 października w Skalinie, zakwalifikował się OSW w Pyrzycach. Puchary i medale ufundował Starosta Powiatu Goleniowskiego, a słodki poczęstunek dla drużyn zapewniła piekarnia Asprod.


 

 W Zespole Szkół w Goleniowie zostały przeprowadzone działania profilaktyczne ,,Bezpieczna droga do szkoły„ W ramach działań profilaktycznych dnia 12. 10. 2018 r.  odbyło się spotkanie z p. Magdaleną Bieniek z Komendy Powiatowej Policji w Goleniowie. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się o podstawowych zasadach przestrzegania zasad poruszania się po drogach o przepisach ruchu drogowego, jak ważne jest to, aby zawsze być widocznym poruszając się po drodze oraz w jej pobliżu. Pani M. Bieniek również przestrzegała młodzież o niebezpieczeństwie w sieci , obdarzenie zaufaniem osób poznanych w sieci może przynieść bardzo negatywne skutki. Przypomniała również jakie środki ostrożności należy zachować podczas korzystania z Internetu, gdzie i komu zgłaszać wszelkie niepokojące zachowania. Kolejną istotną sprawą jaką omówiono to temat dopalaczy, wyjaśniono objawy zatrucia, skutki ich zażywania i zagrożenia z tym związane. Pani M. Bieniek na sam koniec przekazała informację dotyczącą odpowiedzialności karnej nieletnich i pełnoletnich za popełnione czyny oraz przejawy demoralizacji. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, słuchając z wielkim zaciekawieniem przy czym chętnie zadawali pytania. 
 12.10.2018 r. w Zespole Szkół odbyło się spotkanie społeczności szkolnej, które miało na celu uczczenie Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji Pan Dyrektor Wojciech Maciejewski, złożył życzenia wszystkim pracownikom szkoły, a Samorząd Uczniowski, wręczył pamiątkowe, własnoręcznie wykonane magnesy i słodkości. Uczniowie zaśpiewali również piosenkę napisaną specjalnie na tą okazję. Oklaskom nie było końca. W tym dniu przyjęliśmy również do grona uczniów czworo pierwszoklasistów, których Pan Dyrektor oficjalnie pasował na uczniów Zespołu Szkół. Przywitaliśmy także uczniów, którzy dołączyli do Zespołu Szkół w Goleniowie. Kolejnym punktem programu, były zabawy dla całej społeczności szkolnej z dużą dawką humoru. Dzień ten, spędziliśmy w miłej, świątecznej atmosferze. 

Samorząd Uczniowski

 
 
 
 Branżowa Szkoła I stopnia na konferencji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Goleniowie dnia 8.10. zaprosił Dyrektora Zespołu Szkół wraz z uczniami Branżowej Szkoły na konferencję ,,Bolerioza- cicha epidemia”. Konferencja odbyła się w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są rodzaje chorób odkleszczowych, jak rozpoznawać pierwsze objawy oraz jakie są sposoby skutecznego leczenia i jak się przed kleszczami bronić. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w konferencji, gdyż nasza szkoła prowadzi edukację zdrowotną, aby zwiększyć szanse na to, że uczniowie i pracownicy szkoły będą uznawać zdrowie za dobro i cenną wartość. 

Katarzyna Taraska

 
 
 
 W poniedziałek 1 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczęta składały wszystkim chłopcom życzenia i wręczały słodkie upominki. Sami popatrzcie ile radości i uśmiechów pojawiło się na twarzach - tych małych, trochę większych, a nawet całkiem dorosłych chłopców. 

Samorząd Uczniowski

 
 
 PAŹDZIERNIK miesiącem ważenia tornistrówZ okazji Ogólnopolskiego Dnia Tornistra w Zespole Szkół w Goleniowie odbyło się ważenie tornistrów i uczniów z pomocą pielęgniarki szkolnej Pani Danuty Ulas. Wychowawcy sprawdzali, jak wygląda plecak, co uczeń powinien nosić do szkoły. 
 

 
Każdy uczeń stawał na wagę, a następnie osobno plecak . Prawidłowa waga tornistra to, do 15% wagi ucznia. Jeżeli tornister był cięższy, uczeń został poinformowany i pouczony, czego nie powinien zabierać do szkoły. 
 
Katarzyna Taraska

 

© Od 2007 Created by - Jerzy Ratajczak